top of page
RUP

Stari na meti prevaranta – lažni majstori uzmu novac i nestanu, trgovci nude robu po astronomskim cenama

Sve su češći slučajevi prevara, usmerenih posebno na starije osobe. Nadežda Satarić iz Udruženja Amiti kaže za RTS da je neverovatna lepeza prevara, najčešće starijih koji žive sami. Svaka šesta osoba starija od 65 godine u Srbiji je bila žrtva prevare, a tek svaka 25 prijavi, napominje Satarićeva. Vesna Perinčić iz Unije potrošača Srbije ističe da takve slučajeve najčešće prijavljuje njihova rodbina, jer penzioneri posle početne euforije upadaju u stanje despresije.





Starije osobe su prethodnih dana bile na meti prevaranata koji traže novac za navodno lečenje njihove dece.


Nadežda Satarić, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, upozorila je da je lepeza prevara neverovatna prema starima koji su meta, posebno ako žive sami.


"Prevaranti znaju da su to usamljeni ljudi, željni da neko popriča sa njima, kao i da su im potrebne servisne usluge. Dobrodošlo im je da im neko pokuca na vrata i kaže da je, na primer, majstor, te će mu dati novac da kupi šta je potrebno za popravku. Ta osoba će otići sa novcem i neće se vratiti", ističe Satarićeva.


Sram posle prevare

Napominje da su česte i telefonske prevare, kada se starijim ljudima nude ortopedska pomogala, jastuci i dušeci, koji su višestruko skuplji u odnosu na druge prodavnice.


"Svaka šesta osoba starija od 65 godine u Srbiji je bila žrtva prevare, a tek svaka 25 prijavi. Najčešće se plaše da kažu srodnicima jer će ih grditi. Uvek ih savetujemo da ne puštaju nepoznate osobe u kuću, čak i kada se predstavljaju kao trgovci", ukazuje Satarićeva.


Ističe da prevaranti najčešće dolaze kod osoba starijih od 70 godina, koji su navikli da veruju u ljude, a kada ih prevare – stramota ih je i strah da kažu najbližima.


Rodbina prijavljuje

Vesna Perinčić iz Unije potrošača Srbije kaže za RTS da se najčešće javlja rodbina prevarenih penzionera da prijavi slučaj, kada se preduzimaju mere prema zakonu jer trgovci ne smeju da obmanjuju.


"Starije osobe od euforije upadnu u stanje depresije, pa dođu deca i unuci da prijave slučaj prevare. U slučaju da trgovci ne ispoštuju zakonom propisane odredbe, nadležna je tržišna inspekcija. Trgovac se prijavljuje, a inspekcija brzo reaguje", kaže Perinčićeva.


Prema njenim rečima, prevaranti su uglavnom registrovani trgovci i može im se lako ući u trag.





2 views0 comments

Comentarios


bottom of page